Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej ?
Zakup działki budowlanej to decyzja mająca konsekwencje na długie lata, a często na całe życie. Dlatego należy dokonać go po dokładnym sprawdzeniu wszystkich czynników mających wpływ na jej atrakcyjność. Co jest najważniejsze? Czy na każdej działce można budować? Na te pytania postarałem się odpowiedzieć poniżej.
1) Dane zawarte w księdze wieczystej.
Każda nieruchomość (czyli działka lub działki będące własnością tych samych właścicieli) powinna mieć założoną księgę wieczystą. Osoba, od której mamy zamiar kupić działką powinna nam udostępnić jej numer ewidencyjny jak i numer księgi wieczystej. Następnie możemy za pomocą strony intenetowej sprawdzić informacje w niej zawarte(link w zakładce przydatne linki).
Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. Sprawdzamy kazdy po kolei zwracając uwagę na :
- Dział I księgi wieczystej “O” – oznaczenie nieruchomości.Mamy tutaj m.in. dane o położeniu nieruchomości, numerach działek wchodzących w skład nieruchomości, użytku gruntowym. Z punktu widzenia kupującego najważniejsze jest, żeby numer działki, którą mamy nabyć znajdował się w tej księdze.
- Dział I księgi wieczystej “Sp” – spis praw związanych z własnością.W najlepszym wypadku dla kupującego ten dział powinien być pusty. Zawarte są w nim wpisy dotyczące innych praw związanych z własnością. Np. może być wpisana służebność przejazdu i przechodu na rzecz sąsiada. Jeżeli kupimy taką działkę czy nam sie będzie to pdoobało czy nie sąsiad będzie miał prawo się po niej poruszać.
- Dział II księgi wieczystej – własność.Tutaj zawarte są dane właścicieli nieruchomości. Możemy przez to zweryfikować czy faktycznie sprzedający jest właścicielem.
Dział III księgi wieczystej – prawa, roszczenia i ograniczenia. Dotyczy on ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości. Wpisane mogą tu być np służebność tylko na naszą rzecz. - Dział IV księgi wieczystej – hipoteka.Jeżeli właściciel wziął kredyt pod zastaw tej nieruchomości to tutaj będzie o tym informacja. Można kupić taką nieruchomość, ale jest to bardzo ryzukowne i trzeba dążyć do jej spłaty przez właściciela przed podpisanienm umowy u notariusza.
2) Prawna możliwość zabudowy działki.
Nie na każdej działce można się budować. Regulują to różne przepisy i akty prawa miejscowego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, bądz decyzją o warunkach zabudowy. Informacje o tym uzyskamy w urzędzie gminy bądz miasta na terenie którego położona jest nasza działka. Dowiemy się z nich np. jakie budynki możemy wybudować. tj. maksymalna szerokośc budynku, odległość od drogi, kształt dachu a czasami jego kolor itd.. W przypadku braku powyższych dokumentów można starać się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Najlepiej zrobić to przed zakupem(nie musisz byc właścicielem, żeby o nią wystapić). Występując o nią po zakupie, zawsze może okazać sie, że np. nie spodobają nam się parametry budynku przewidziane w niej lub można w ogóle nie uzyskać zgody na zabudowe.
3) Na co zwrócić uwagę kupując działkę?
• Działka to nie tylko grunt. Jeżeli wiemy już że na danej działce będzie można się budować należy sprawdzić czy będzie nam to wystarczało. Np. Jeżeli działka ma szerokośc 20m, to maksymalna szerokośc domu z ścianami zawiarającymi okna to 12m.
Warto wybrać sobie najpierw projekt budynku i sprawdzać czy „zmieści się“ na gruncie. Trzeba pamiętać, że zawsze łatwiej zmienić go niż kupić kolejną działke.
• Bardzo waznym aspektem jest też dostępnośc przyłączy. O ile z brakiem sieci kanalizacji sanitarnej jesteśmy sobie w stanie poradzić budując szambo bądz przydomową oczyszczalnię, to już z prądem czy wodociągiem nie będzie tak łatwo. Jeżeli przyłaczy nie ma trzeba się dowiedzieć, jakie są koszty podłączenia i jaki jest termin ich realizacji.
• Jeżeli nasze podejrzenia wzbudzi jakość gruntu dobrze było by wykonać badania geotechnicze. Może się okazać, że na wierzchu jest wszystko ok, a przy wykopie fundamentów okaże się, że grunt jest słabonośny, podmokły, albo trafimy na żyłe wodną. Koszty palowania gruntu są ogromne i mogą zawarzyć na tym czy uda nam się w ogóle ukonczyć budowe.
• Czy daleko jest do szkoły, sklepu spożywczego, przystanku autobusowego? Takie rzeczy są również istotne. Trzeba mieć świadomość, że będzie się z nimi trzeba później mierzyć przez długie lata. Warto też przyjechać na daną nieruchomośc kilka razy. Jeżeli w pobliżu znajdują się jakieś fabryki, gospodarstwa rolnicze, kurniki, zakłady przetwórcze mogą one najzwyczajniej w ściecie śmierdzieć, ale nie cały czas. Jezeli stoją budynki w sąsiedztwie warto przejść się do ludzi w nich zamieszkujących. Zapytać co im odpowiada, co nie. Najczęściej będą najlepszym źródłem informacji o otoczeniu.
4) Czy muszę to wszystko sprawdzać sam?
Oczywiście, że nie. Zawsze warto się udać do biura projektowego, które i tak musi nam przygotować plan zagospodarowania działki do pozwolenia na budowę. Bardzo często takie porady wykonane będą bezpłatnie przy założeniu poźniejszego zlecenia prac. Jeżeli brak jest decyzji o warunkach zabudowy my jako firma geodezyjna oferujemy sporządzanie takich wniosków dla zainteresowanych.
Zapraszamy serdecznie do wspólpracy!
INNE WPISY
Co zrobić, żeby „odebrać” budynek ?
Co zrobić, żeby „odebrać” budynek ? Do odbioru budynku wymagane są dokumenty: 1. Decyzja pozwolenie na budowę (otrzymana przed rozpoczęciem budowy z wydziału budownictwa starostwa bądź z urzędu miasta) 2. Dziennik budowy (uzupełniony przez m.in. geodetę, kierownika...
KONTAKT
Adres firmy
KOMPAS USŁUGI GEODEZYJNE
ul. Rynek 2/2 ( I piętro)
83-340 Sierakowice
Dane kontaktowe
Mateusz Labuda:
tel. 608-777-047
Damian Bojanowski
tel. 668-492-919
www.kompassierakowice.pl
KONTAKT
Adres firmy
KOMPAS USŁUGI GEODEZYJNE
ul. Rynek 2/2 ( I piętro)
83-340 Sierakowice
Dane kontaktowe
Mateusz Labuda:
tel. 608-777-047
Damian Bojanowski
tel. 668-492-919
www.kompassierakowice.pl
0 komentarzy